Chłodnictwo przemysłowe

Chłodnictwo przemysłowe jest dziedziną nauki zajmującą się uzyskiwaniem i utrzymywaniem w wydzielonych przestrzeniach temperatury niższej niż aktualna temperatura otoczenia. Chłodziarki będące urządzeniami chłodniczymi odwracają w tym przypadku naturalny proces przemieszczania się ciepła z obszaru, gdzie jest go dużo, tam gdzie jest go mniej. Tym samym niejako pompują ciepło tam, skąd ono ucieka. Dlatego są one tak naprawdę pompami ciepła.

 

Dla kogo chłodnictwo przemysłowe

Efekt chłodniczy w praktyce wykorzystywany jest w wielu dziedzinach, także w szeroko rozumianym przemyśle. Bardzo dużo firm opiera się tak naprawdę na utrzymywaniu niskiej temperatury. To chłodnictwo przemysłowe pozwala na cieszenie się każdego dnia wieloma produktami spożywczymi i nie tylko . Komory chłodnicze i chłodnie wykorzystywane są w przemyśle przetwórczym czy masarskim. Wszystkie te sprzęty wymagają oczywiście regularnych konserwacji i przeglądów. W ten sposób przedłużyć można ich żywotność i zapewnić energooszczędną pracę.

W wielu branżach i wielu firmach są różne wymagania w zakresie kontrolowanej w sposób precyzyjny temperatury. Są one często elementem najważniejszym dla osiągnięcia niezawodności czy uzyskania odpowiedniej jakości produktów. Urządzenia chłodnicze znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, produkcji leków i napojów, przechowalnictwie, przemyśle wydobywczym ropy naftowej i gazu ziemnego i wielu innych. Przy wyborze firmy oferującej usługi z zakresu chłodnictwa przemysłowego warto wybierać te, które cieszące się dużym uznaniem klientów. Najlepsze urządzenia na rynku zapewniają najniższy możliwy koszt produktu, biorąc pod uwagę cały cykl jego użytkowania oraz jednocześnie wysoki współczynnik wydajności chłodniczej. Duże znaczenie ma również kwestia ochrony środowiska naturalnego. Najnowsze systemy jedynie w niewielkim stopniu przyczyniają się do pogłębiania efektu cieplarnianego. Nie wymagają ponadto częstego serwisowania. Dodatkowo wykorzystują niemal wszystkie dostępne czynniki chłodzące.

 

Czym jest chłodnictwo przemysłowe

Chłodnictwo przemysłowe, podobnie zresztą jak klimatyzacja, opierają się na tym samym mechanizmie. Płyn lub powietrze są ochładzane przez wyparowywanie innego płynu – czynnika chłodzącego.  Jednak oba systemy nieco się różnią. Chłodzenie jest procesem, który polega na obniżaniu temperatury płynów lub ciał. Stosuje się go zazwyczaj do tymczasowego przechowywania produktów, które łatwo się psują. Odbywa się to w temperaturze do -60 stopni Celsjusza. Tym samym chłodzenie to jeden z kluczowych procesów w przypadku przemysłu spożywczego. To on spowalnia proces rozwoju szkodliwych bakterii i wydłuża czas przydatności do spożycia.

W chłodnictwie przemysłowym wykorzystywane są takie urządzenia jak chłodnie, witryny supermarketowe, witryny w lodziarniach, cukierniach i barach, blast chillery, lodówki przemysłowe i lodówki na produkty farmaceutyczne. Przede wszystkim różnią się one wyglądem. Niektóre pozwalają na oglądanie produktów znajdujących się w środku, a inne nie. Oprócz tego np. blast chillery wymagają bardzo dużej wydajności chłodniczej dla krótkiego okresu czasu.

 

Jak wybrać dostawcę urządzeń chłodniczych

Przy wyborze sprzętu chłodniczego trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim urządzenia powinny być energooszczędne i w 100% zautomatyzowane. Idealnie, gdy każdy sprzęt wyposażony jest w funkcję automatycznej rejestracji temperatury. Najlepsze urządzenia na rynku są wielokrotnie testowane pod kątem wydajności działania. Największą popularnością cieszą się oczywiście komory chłodnicze, które są powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Zapewniają one świeżość warzywom, owocom czy wyrobom garmażeryjnym różnego rodzaju. Dzięki temu produkty spożywcze zachowują swoje walory smakowe i odżywcze. Sprzęt wysokiej jakości musi być szczelny i spełniać podstawowe wymogi sanitarne. W przypadku żywności jest to niezwykle istotne, dlatego urządzenia nie mogą sprawiać problemów w zakresie utrzymania w czystości. Oprócz tego komory muszą być mobilne, aby można je było łatwo transportować z miejsca na miejsce.