Jak działa klimatyzacja?

Pod względem systemu działania klimatyzacja jest dość prostym urządzeniem. Warto jednak poznać szczegóły jej działania. Dzięki temu będziemy wiedzieć czy nasze urządzenie działa sprawnie i bezawaryjnie.

 

Schemat działania instalacji

Standardowa instalacja klimatyzacyjna składa się z kilku podstawowych elementów. Jednostka wewnętrzna, która w klimatyzatorach split zawiera tylko parownik i wentylator wymuszający przepływ powietrza, stanowi miejsce dystrybucji chłodnego pomieszczenia. Jest też na ogół elementem pochłaniającym powietrze ciepłe. Miedziane rury to miejsce krążenia czynnika chłodzącego, który przenosi ciepło z jednostki wewnętrznej do agregatu zewnętrznego. Jednostka zewnętrzna zawiera skraplacz, sprężarkę oraz zawór rozprężni, a także drugi wentylator. Na skutek sprężenia czynnika chłodzącego, ciepło zostaje przez wentylator oddane na zewnątrz. Czynnik chłodniczy to ciekły i zimny czynnik, który po sprężeniu wraca do jednostki wewnętrznej. Tam jest rozprężany i ponownie pobiera ciepło z powietrza w danym pomieszczeniu.

 

Dlaczego warto posiadać klimatyzację?

Nowoczesne klimatyzatory są urządzeniami naprawdę wielofunkcyjnymi. Oferują bardzo wiele możliwości. Ich funkcją podstawową jest oczywiście chłodzenie pomieszczeń i ogólna poprawa komfortu termicznego. Za pomocą klimatyzacji można kontrolować temperaturę w pomieszczeniu i dostosowywać ją do swoich potrzeb. Większość nowoczesnych klimatyzatorów obecnych na rynku to rewersyjne pompy ciepła. Tym samym pozwalają one na odwrócenie procesu chłodzenia, a więc na ogrzewanie wnętrz poza sezonem letnim. Klimatyzację można też połączyć z instalacją wentylacyjną. Oczywiście, gdy klimatyzacja nie działa, wentylacja może działać zupełnie niezależnie od niej. Taka integracja obu systemów pozwala na stałą wymianę powietrza zużytego na świeże.

W klimatyzatorach wyposażonych w filtry zachodzi dodatkowo oczyszczanie powietrza. Co więcej, filtracja powietrza może być naprawdę mocno zaawansowana, co jest nieocenione dla alergików. W praktyce sposób oczyszczania zależy od rodzaju filtrów zastosowanych w danym klimatyzatorze. Warto też pamiętać o tym, że klimatyzowane powietrze wcale nie jest wysuszone. Zachowuje wilgotność odpowiednią dla człowieka, a więc na poziomie 40-60%. Przy tym poziomie wilgotności nie rozwijają się grzyby i pleśnie, które są bardzo szkodliwe dla ludzi. Poza tym nowoczesne klimatyzatory coraz częściej posiadają dodatkowo funkcję jonizowania powietrza. Są one nieco droższe, ale wytwarzane przez nie jony ujemne mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Stąd też ich popularność cały czas rośnie.

 

Rodzaje klimatyzatorów

Jeśli mowa o rodzajach klimatyzatorów, to warto wymienić tutaj modele przenośne i stacjonarne. Największą popularnością na rynku cieszą się klimatyzatory typu split, które składają się z jednostki wewnętrznej instalowanej w budynku oraz z jednostki zewnętrznej, która znajduje się poza budynkiem. Jednostki wewnętrzne bywają dość mocno zróżnicowane. Wyróżnia się tutaj wersje sufitowe, ścienne, kanałowe, stojące czy kasetonowe. Jeśli klimatyzowanych ma być więcej pomieszczeń, warto postawić na wygodny i praktyczny system multisplit. W tym przypadku na jedną jednostkę zewnętrzna przypada kilka jednostek wewnętrznych.

Obecnie na topie są urządzenia z funkcją chłodzenia. Cieszą się one dużą popularnością np. wśród właścicieli domów jednorodzinnych. W jaki jednak sposób powinno dobierać się moc klimatyzatora? Określa się ją na podstawie tzw. obciążenia chłodniczego. Ponadto warto przestrzegać  kilku podstawowych zasad, które zapewniają optymalne wykorzystanie systemu klimatyzacji. Przede wszystkim jednostka wewnętrzna powinna być zamontowana tak, aby powietrze docierało do strefy, w której przebywają ludzie i to z odpowiednią prędkością. Nie powinno ono opływać przedmiotów elektronicznych. Natomiast jednostka zewnętrzna powinna zostać zmontowana w miejscu zacienionym, gdyż nie może się zbytnio nagrzewać. Dodatkowo trzeba pamiętać o obowiązkowych przeglądach klimatyzacji, które powinny odbywać się okresowo i regularnie. Systematycznie należy także wymieniać filtry.