Jak wybrać klimatyzacje dla siebie?
Jak wybrać klimatyzacje dla siebie?
Jeszcze jakiś czas temu klimatyzacje montowano jedynie w biurowcach czy dużych sklepach spożywczych. Urządzenia sporych rozmiarów generujące wysokie rachunki za energię elektryczną nie interesowały raczej mieszkańców domów i mieszkań. Wiele osób było zdania, że klimatyzacja wpływa negatywnie na zdrowie. Dzisiaj jest jednak zupełnie inaczej. Lata są coraz bardziej upalne, a ludzie oczekują poprawy komfortu swojego życia. Stąd też rosnąca popularność klimatyzatorów. W sklepach bez problemu znaleźć można urządzenia proste i niedrogie, które szybko schłodzą pomieszczenie lub je ogrzeją. Zakupić też można klimatyzatory bardziej rozbudowane. Są one często zarządzane poprzez aplikację i wcale nie generują wysokiego zużycia prądu.
Typy klimatyzatorów
Najprostszym rozwiązaniem są w tym przypadku standardowe klimatyzatory ścienne typu split. Jednostka wewnętrzna jest montowana wówczas na ścianie w budynku. Z kolei jednostka zewnętrzna na ogół znajduje się na balkonie. Ustawiana jest na specjalnych nóżkach antywibracyjnych bądź mocowana na ścianie zewnętrznej. Czasem trafia do piwnicy lub na dach. Inną opcją są klimatyzatory przypodłogowe. Stawia się na nie wówczas, gdy klimatyzatora nie da się np. z uwagi na brak miejsca zamontować na ścianie. Chłodne powietrze jest nadmuchiwane z górnej części urządzenia, a dolne płynie dołem. Zamiast nadmuchu na ścianie można postawić na klimatyzator kasetonowy, który jest montowany w suficie. Dzięki temu powietrze rozchodzi się jednocześnie w czterech kierunkach. To rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Ciekawie prezentują się też klimatyzatory kanałowe. Są one stosowane wówczas, gdy nie można sobie pozwolić na montaż klasycznego klimatyzatora ściennego. Chłodne powietrze jest w tym przypadku rozprowadzane specjalnymi kanałami. Wylot nawiewu zakończony jest z kolei kratką. Warto też wspomnieć o klimatyzatorach multisplit, które składają się z jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych umieszczanych w różnych pomieszczeniach w budynku.
Jak wybrać klimatyzacje?
Przy zakupie klimatyzatora należy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów. W przeciwnej sytuacji zamontowana klimatyzacja może się okazać mało wydajna. Kluczowe znaczenie mają liczba i rodzaj pomieszczeń do schładzania, metraż, miejsce montażu, stopień nasłonecznienia, liczba osób przebywających w środku, powierzchnia i pozycja okien czy liczba sprzętów AGD i RTV. Dzisiaj do wyboru są klimatyzatory o różnej mocy chłodniczej. Wartość tego parametru zależy właśnie od wielkości wnętrza. Im większe jest pomieszczenie, tym bardziej potrzebny jest klimatyzator o większej mocy. Tutaj spore znaczenie ma także ilość naturalnego światła słonecznego, która wpada do pokoju. Trzeba mieć też na uwadze fakt, że sporo ciepła emitują urządzenia RTV i AGD. Klimatyzacja o odpowiedniej mocy to podstawa. Podjęcie złej decyzji może niestety sporo kosztować. Jeśli urządzenie ma za małą moc, będzie mniej wydajne niż zakłada producent. Większa konsumpcja energii elektrycznej to oczywiście większe koszty eksploatacji, a niekiedy i zmniejszenie żywotności klimatyzatora.
Co ciekawe, koszty inwestycyjne w przypadku zakupu klimatyzatora wcale nie są bardzo wysokie, Najprostsze urządzenia zakupić można już za około 2 tysiące złotych. Warto jednak trochę wydać i zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej. Wiele osób nie chce montować klimatyzacji z uwagi na wysokie zużycie prądu i koszty z tym związane. Jednak nowoczesne klimatyzatory bywają naprawdę bardzo oszczędne. Zmieniła się bowiem technologia ich wykonania. Nie działają one w trybie on/off. Starsze modele schładzały powietrze o kilka stopni Celsjusza i się wyłączały. Po wzroście temperatury znowu się włączały. Nowoczesne urządzenia natomiast posiadają bardzo wydajne sprężarki ze zmienną prędkością obrotową. Ich atutem są także energooszczędne silniki i wentylatory. To pozwala na dostosowanie mocy do aktualnych potrzeb i umożliwia znaczne ograniczenie zużywania energii elektrycznej. Warto stawiać na klimatyzatory o jak najwyższej klasie energetycznej.
Najnowsze komentarze