Każdy kto planuje budowę domu lub jest w trakcie realizacji tego rodzaju inwestycji musi podjąć decyzję odnośnie wyboru sposobu ogrzewania. Rosnące ceny gazu, węgla, oleju opałowego sprawiają, że inwestorzy poszukują alternatywnych źródeł energii, które nie tylko pozwolą niskim kosztem ogrzać dom, ale również będą efektywne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Wszystkie powyższe cechy spełniają pompy ciepła. W niniejszym tekście nasz specjalista z działu handlowego podpowie jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej w domu o powierzchni do 120 m2, a także na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru konkretnego modelu.

Jak działa pompa ciepła?

Zanim odpowiem na pytanie jaką pompę ciepła wybrać do domu o powierzchni 120 m2 warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat zasady ich działania. Pompy ciepła nie wytwarzają energii tylko są odpowiedzialne za jej przesył od jednego źródła do drugiego. Jest to zasadnicza różnica w porównaniu do ogrzewania opartego o spalanie paliw kopalnych takich jak węgiel, oleju opałowy czy gaz.

Pompa ciepła składa się z 3 zasadniczych elementów: systemu odpowiedzialnego za pobór energii z otoczenia (powietrza, wody, ziemi), parownika i skraplacza, które razem tworzą wymiennik ciepła i są odpowiedzialne za konwersję ciepła pobranego z otoczenia i przekazania go do instalacji grzewczej.

W parowniku w obiegu zamkniętym krąży czynnik robocze, najczęściej glikol, który na skutek różnicy temperatur pomiędzy energią zaczerpniętą z zewnątrz ulega odparowaniu. Następnie powstała w ten sposób para z czynnika chłodniczego pobierana jest przez sprężarkę, gdzie dochodzi do podniesienia jej temperatury. Gorący czynnik w postaci gazowej trafia do skraplacza, gdzie zostaje skroplony i przy wykorzystaniu zaworu rozprężnego zmienia swój stan skupienia na ciekły, przez co oddaje w ten sposób zmagazynowaną energię, która wykorzystywana jest do podgrzania wody w instalacji centralnego ogrzewania.

Jak zatem pompa ciepła będzie optymalna dla domu o powierzchni 120 m2?

Skoro poznaliśmy już zasadę działania pompy ciepła nie pozostaje nam nic innego jak dokonać wyboru konkretnego urządzenia. Decydując się na instalację pompy ciepła należy mieć świadomość, że powinniśmy wybrać urządzenie o mocy, która będzie dopasowana do powierzchni jaką planujemy ogrzewać.

Urządzenia o zbyt małej mocy sprawią, że będziemy zmuszeni do zainwestowania w dodatkowego źródła ciepła, które przyczyni się do wzrostu kosztów ogrzewania naszego domu. Z kolei zainstalowanie pompy o zbyt dużej mocy będzie wiązało się nie tylko z wyższym kosztem zakupu, ale również z większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, na skutek zastosowania sprężarki o większej mocy . W związku z powyższym, żeby pompa ciepła przyniosła nam jak największe korzyści konieczne jest dobranie urządzenia o parametrach dopasowanych do powierzchni naszego domu.

Żeby dokonać optymalnego wyboru pompy ciepła należy najpierw znać zapotrzebowanie naszego budynku na ciepło. W przypadku domu pasywnego wynosi ono około 10 kWh/m2, niskoenergetycznego na 40 kWh/m2, z izolacją termiczną od 50 kWh/m2 do 70 kWh/m2, natomiast w przypadku budynku pozbawionego ocieplenia współczynnik ten może wynieść nawet 120 kWh/m2.

Znając powyższe parametry oraz powierzchnię naszego domu będziemy mogli w prosty sposób policzyć jaką mocą powinna dysponować nasza pompa ciepła. W tym celu korzystamy ze wzoru:

Powierzchnia budynku w m2 x zapotrzebowanie energetyczne budynku = moc grzewcza pompy ciepła.

Zatem dla domu o powierzchni 120 m2,, którego zapotrzebowanie na energię wynosi 65 kWh/m2 należy zainstalować pompę ciepła o mocy 7,8 kW.

120m2x 50 kWh/m2= 7 800W, czyli 7,8kW.

Jednak powyższe wyliczenia stanowią tylko wstępne szacunki i przed dokonaniem ostatecznego wyboru powinniśmy je skonfrontować ze specjalistą, który posiada doświadczenie w montażu tego rodzaju instalacji i będzie mógł nam doradzić co do wyboru najlepszego dla naszej nieruchomości rozwiązania.