Wentylacja do domu – jaką wybrać?

Dobrze skonstruowana wentylacja powinna znaleźć się w każdym budynku mieszkalnym. Jest ona odpowiedzialna za prawidłowy przepływ powietrza pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem. Przy okazji zależy od niej kondycja całego budynku oraz zdrowie jego mieszkańców. Wentylacja odpowiada za wymianę powietrza w domu. Razem z powietrzem na zewnątrz odprowadzane są bowiem szkodliwe związki np. dwutlenek węgla czy nadmiar pary wodnej. Powietrze w środku jest więc świeże i dobrze się nim oddycha. Oprócz tego dobrze zbudowana wentylacja zapobiega gromadzeniu się wilgoci, a więc i powstawaniu grzybów czy pleśni. To ma ogromne znaczenie dla ogólnej kondycji ścian i stropów budynku.

 

Wentylacja naturalna a wentylacja grawitacyjna

Obecnie w wielu domach standardem jest wentylacja naturalna, a więc wentylacja grawitacyjna. Jednak coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się także rekuperacja, a więc wentylacja mechaniczna.

Wentylacja naturalna (grawitacyjna) jest rodzajem wentylacji, który nie potrzebuje do działania żadnych urządzeń dodatkowych. Funkcjonuje tylko za sprawą naturalnej siły wyporu, która spowodowana jest różnicą temperatury w środku i na zewnątrz budynku. Nazywa się to tzw. efektem kominowym. Im powietrze jest cieplejsze, tym jest lżejsze. Cięższe, zimne powietrze opada i wypiera cieplejsze ku górze. Tak właśnie działają kominy. Są one bardzo ważnym elementem wentylacji grawitacyjnej. To właśnie przez nie ciepłe powietrze ucieka na zewnątrz, a do środka wpływa zimniejsze. Wydajność wentylacji naturalnej niestety spada wówczas, gdy temperatura wewnątrz i na zewnątrz jest na zbliżonym poziomie. W okresie letnim za wymianę powietrza odpowiedzialny jest głównie wiatr. Wentylacji więc w zasadzie nie ma wcale. W zimie z kolei wentylacja grawitacyjna jest bardzo intensywna, co zwiększa zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku. Z drugiej strony wentylacja naturalna jest bardzo prosta. Nie wykorzystuje żadnych mechanizmów, które wymagają zasilania i mogą się zepsuć. Ten system jest tym samym bardzo tani. Nie pozwala jednocześnie na pełną kontrolę nad wymianą powietrza w obiekcie. Można jedynie zmniejszać wydajność wentylacji poprzez  przymykanie nawiewników i kratek wentylacyjnych. To niekonieczne jest rozwiązanie komfortowe.

Osoby, które chcą się uniezależnić od warunków pogodowych, coraz częściej stawiają na wentylację mechaniczną – rekuperację. W tym przypadku przepływ powietrza jest wymuszony poprzez wentylatory. Jego wartość jest określona już w chwili wyboru danego urządzenia. Trzeba tutaj mieć na uwadze wielkość pomieszczeń w budynku i ich przeznaczenie. Można też zastosować wentylatory o zmiennej wydajności/ Najprostszym wariantem wentylacji mechanicznej jest tzw. system wyciągowy. W tym przypadku wentylatory montowane są zamiast kratek wentylacyjnych na wlotach przewodów wentylacyjnych. Można też postawić na system centralny, najlepiej na etapie budowy domu. Wówczas odpowiednio poprowadzone przewody wentylacyjne pozwalają na wykorzystanie tylko jednego wentylatora obsługującego wszystkie pomieszczenia. Umieszczany jest on np. na dachu.

 

Jak dobrać wentylacje odpowiednią dla siebie?

Coraz większą popularnością cieszy się rekuperacja. To wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna połączona z odzyskiem ciepła. System ten opiera się na centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła umożliwiającym przekazywanie ciepła z powietrza usuwanego z wnętrza do chłodnego powietrza świeżego. Tym samym do środka dociera powietrze czyste, ale jednocześnie podgrzane. Nie trzeba go już dodatkowo ocieplać. Jest to rozwiązanie nowoczesne, które cieszy się coraz większym uznaniem na całym świecie.

W praktyce podczas wybierania konkretnego rodzaju wentylacji do swojego domu, warto zastanowić się przede wszystkim nad długofalowymi skutkami tej decyzji. Nie da się ukryć, że najtańsze rozwiązanie może za jakiś czas generować konieczność poniesienia kosztów dodatkowych. Tak jest, gdy zachodzi potrzeba zainstalowania nasad obrotowych, które zwiększają ciąg powietrza przy wentylacji grawitacyjnej (naturalnej).