Klimatyzacja biurowa – jak wybrać najlepszą

Generalnie posiadanie regularnej wymiany powietrza w pomieszczeniach o charakterze służbowym to podstawowy obowiązek pracodawcy, który wynika z przepisów BHP. Jednym z rozwiązań w tym przypadku jest montaż w biurze klimatyzacji, która dodatkowo pozwala na regulację temperatury powietrza. Dzisiaj powoli klimatyzatory ścienne stają się standardem. Komfortowe warunki pracy przekładają się na lepsze samopoczucie pracowników, a tym samym na większą wydajność ich pracy.

 

Klimatyzacja biurowa – na co zwracać uwagę

Dobra klimatyzacja do biura to klimatyzacja odpowiednio dobrana do jego powierzchni. W przeciwnym wypadku może być on mało wydajny lub bardzo drogi w eksploatacji. Na starcie warto przede wszystkim określić swoje potrzeby. Spore znaczenie ma rodzaj, kształt i liczba pomieszczeń, które mają być klimatyzowane. Liczy się ich powierzchnia czy miejsce montażu klimatyzatora. Dobrze jest zwrócić uwagę na nasłonecznienie budynku oraz liczbę osób, które pracują w środku. Inne istotne elementy to ilość sprzętów RTV i AGD zlokalizowanych we wnętrzu. Inne urządzenia sprawdzą się w małej firmie, a inne w biurze open space. Do wyboru są klimatyzatory o zróżnicowanej mocy chłodniczej. Ten parametr uzależniony jest właśnie od wielkości pomieszczenia. Im lokal jest większy, tym sprzęt musi mieć większą moc.

Poza tym, gdy klimatyzacja ma znajdować się w pomieszczeniu, które nie jest oddzielone od kolejnego pomieszczenia drzwiami, musi być to urządzenie o sporej mocy. Klimatyzator musi wówczas bowiem schładzać oba wnętrza. Warto przy okazji sprawdzić, ile naturalnego światła wpada do środka. Niestety schłodzenie pomieszczeń mocno nasłonecznionych wymaga sprzętu o większej mocy.Trzeba mieć też na uwadze fakt, że sporo ciepła wytwarzają urządzenia RTV i AGD, oczywiście w czasie pracy.

 

Klimatyzacja biurowa – jaki sprzęt wybrać?

Jak powinna charakteryzować się moc klimatyzatorów w zależności od powierzchni, na której mają one funkcjonować? Przykładowo w pomieszczeniu liczącym do 30 metrów kwadratowych sprawdzić się powinno urządzenie o mocy 2,5kW. W przypadku 40-60 metrów kwadratowych konieczna jest już moc 5kW. Pomieszczenia większa niż 90 metrów kwadratowych potrzebują klimatyzatorów o mocy 10 kW. Są to oczywiście dane szacunkowe, gdyż znaczenie ma nie tylko powierzchnia biura, ale i szereg innych czynników. Wybór urządzenia o odpowiedniej mocy ma jednak ogromne znaczenie. Zła decyzja może kosztować bardzo dużo. W sytuacji, gdy do schładzania biura wybrane zostało urządzenie zbyt słabe, klimatyzator będzie mało wydajny. Dodatkowo generować będzie duże zużycie energii elektrycznej. To oznacza spore koszty eksploatacyjne. Niekiedy opłacalność montażu klimatyzacji stoi pod wielkim znakiem zapytania. Z drugiej strony urządzenie o zbyt dużej mocy w niewielkim wnętrzu także nie jest dobrym wyborem. Wówczas sprzęt także generuje wysokie koszty.

W praktyce koszt zakupu klimatyzatora biurowego to kilka tysięcy złotych. Im urządzenie ma większą moc, tym wyższa jest jego cena. Trzeba jednak pamiętać, że koszt zakupu oraz montażu klimatyzacji to nie wszystkie wydatki, które trzeba będzie ponieść. Podczas eksploatowania klimatyzacji należy regularnie ponosić pewne koszty. Podstawa to koszt uzupełniania czynnika chłodniczego – około 100 złotych w skali roku. Dodatkowo klimatyzacja wymaga systematycznego serwisowania i odgrzybiania. To koszt do 300 złotych rocznie. Do tego dochodzi koszt energii elektrycznej – tutaj sporo zależy od wybranego urządzenia i jego mocy.

W przypadku klimatyzatorów kiepskiej jakości niestety zdarzają się także różnego rodzaju awarie. W takim przypadku konieczne jest wezwanie na pomoc fachowców. Poziom kosztów jest tutaj dość mocno zróżnicowany – wszystko zależy od tego, co uległo awarii. Dlatego też przy zakupie klimatyzacji do biura nie należy kierować się tylko i wyłącznie ceną. Lepiej zwrócić uwagę na podstawowe parametry urządzenia – jego moc, wydajność, klasę energetyczną. W końcu chodzi o to, aby klimatyzacja działała sprawnie i bezawaryjnie, przynosząc w najbardziej upalne dni ochłodę i pozwalając w spokoju wykonywać swoje codzienne obowiązki.Warto także stawiać na klimatyzatory o jak najwyższej klasie energetycznej.