Jak działa klimatyzacja przemysłowa

Procesy produkcyjne i to w każdej gałęzi przemysłu nierozerwalnie związane są z produkcją dużych ilości ciepła. Bardzo duże znaczenie ma zatem stworzenie w zakładach i fabrykach odpowiednich warunków do pracy. Celem jest zapewnienie ludziom bezpieczeństwa, a przy okazji również spełnienie pewnych wymogów natury technologicznej. W tym przypadku z pomocą przychodzi właśnie klimatyzacja przemysłowa.

 

Działanie klimatyzacji przemysłowej

Głównym zadaniem klimatyzacji przemysłowej jest oczywiście zapewnienie odpowiednich parametrów powietrza – jego wilgotności i temperatury, mając na uwadze procesy produkcyjne. W praktyce wiele wyrobów w przemyśle elektronicznym, cukierniczym czy papierniczym produkować można bez obaw jedynie przy optymalnym poziomie wilgotności i temperatury.

Czasami mówi się tutaj o klimatyzacji pomieszczeń czystych. Wykorzystywana jest ona tam, gdzie wymagania dotyczące czystości powietrza są określanie w sposób bardzo rygorystyczny. Tak jest w przemyśle spożywczych i farmaceutycznym oraz w szpitalach i na salach operacyjnych. Na skutek zastosowania nowoczesnej klimatyzacji przemysłowej można skutecznie filtrować zanieczyszczenia różnego rodzaju i utrzymać pełną sterylność pomieszczeń.

 

Dla kogo klimatyzacja przemysłowa

O wyborze oraz montażu klimatyzacji przemysłowej decyduje w dużej mierze specyfika danego wnętrza. Kluczem do sukcesu jest stosowanie rozwiązań indywidualnie dobranych. Klimatyzacja musi być zawsze dopasowana do danego procesu produkcyjnego. Przy okazji powinna zapewniać komfortowe warunki osobom pracującym w zakładzie, fabryce. Trzeba mieć na uwadze wiele elementów m.in. bezpieczeństwo przeciwpożarowe, ochronę przed nadmiernym hałasem, czystość powietrza czy umiejscowienie centrali klimatyzacyjnej. Dostęp do niej nie może być nigdy utrudniony.

Klimatyzacja, jak doskonale wiadomo, zbudowana jest z wielu urządzeń, ewentualnie złożonych układów. Dużo zależy więc od wielkości obszaru, na którym klimatyzacja ma funkcjonować. Często mechanizmy klimatyzacyjne działają razem z centralą wentylacyjną. Oba te systemy oczywiście nie mogą się wykluczać. W sytuacji, gdy klimatyzacja obniża temperaturę powietrza, wentylacja do środka nie powinna wpuszczać powietrza ciepłego. To jest bowiem niepraktyczne i bardzo nieekonomiczne. Podczas planowania instalacji wentylacji i klimatyzacji, warto nawiązać współpracę ze specjalistami. Pomogą oni w wyborze najlepszego w danym przypadku rozwiązania.

Co ciekawe, to właśnie cele przemysłowe były pierwszymi, do których stosowano klimatyzację powietrza. Okazuje się bowiem, że na jakość wytwarzanych produktów wpływa  w dużej mierze powietrze i jego parametry. Te są różne dla różnych gałęzi przemysłu. Niekiedy procesy technologiczne wymagają stałej temperatury powietrza, a kiedy indziej potrzebna jest określona wilgotność powietrza. Czasami duże znaczenie ma jego czystość czy szybkość przepływu. W celu wybrania odpowiedniej klimatyzacji przemysłowej, trzeba wziąć pod uwagę parametry powietrza wewnętrznego i zewnętrznego, a także ich zmienność w czasie. W przypadku powietrza zewnętrznego podstawowe parametry to temperatura, wiatr, wilgotność oraz nasłonecznienie. Ich zmiany sprawiają, że dane urządzenie musi pracować ze zróżnicowaną wydajnością.

 

Dlaczego warto inwestować w klimatyzację przemysłową

Klimatyzatory przemysłowe to urządzenia dość specyficzne. Przede wszystkim mają naprawdę duże możliwości. Wykorzystywać je z powodzeniem można w zakładach, które pracują ciągle. Radzą sobie one z różnego rodzaju czynnikami. Nie sprawiają im problemów wysokie temperatury otoczenia czy duże zanieczyszczenie powietrza. Są one wydajne nawet w trudnych warunkach. Niektóre z nich bez problemu wykorzystywać można także  w strefach zagrożonych wybuchem. Klimatyzatory przemysłowe wykorzystywane są na co dzień w wielu gałęziach przemysłu. Nowoczesne modele mają nawet funkcję free coolingu. To technologia, która wykorzystuje zewnętrzne warunki pogodowe do chłodzenia. W ten sposób klimatyzatory wykorzystują zewnętrzne, zimne powietrze, gdy tylko jego temperatura jest niższa od tej, która powinna znaleźć się w określonych pomieszczeniach produkcyjnych.