Klimatyzacja w biurze

 

Komfortowe warunki w biurze przekładają się na lepsze samopoczucie, wysoką motywację do pracy i większą wydajność pracowników. Jeśli w pomieszczeniu jest za gorąco lub za zimno, komfort ten jest znacznie naruszony. Dlatego też coraz częściej klimatyzacja w biurze jest tak pożądana i popularna.

 

Klimatyzacja w biurze BHP

Pracodawca odpowiedzialny jest za utrzymanie w miejscu pracy odpowiedniej temperatury oraz za konserwowanie nawiewów. Kwestie te regulowane są przez Rozporządzenie z roku 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Na mocy rozporządzenia pracodawca musi zapewnić konserwację instalacji klimatyzacyjnych. Ma też obowiązek stosowania środków, które ograniczają natężenie i rozprzestrzenianie się hałasu emitowanego przez takie instalacje.

Jaka temperatura jest zatem wymagana podczas wykonywania praca? Zależy to w dużej mierze od jej charakteru, ale nie może być ona niższą niż 14 stopni Celsjusza. W przypadku pomieszczeń biurowych jest to minimum 18 stopni Celsjusza. Górna granica regulowana jest w przypadku pracowników młodocianych. Jednak mimo to pracodawca ma obowiązek organizować pracę w sposób, który zapewnia zmniejszenie uciążliwości wysokiej temperatury.

 

Jaką klimatyzację do biura wybrać?

Przy wyborze klimatyzacji do biura pod uwagę należy wziąć kilka podstawowych elementów. Urządzania, które nie są dopasowane do warunków danego lokalu są po prostu mało wydajne. Na starcie trzeba więc określić metraż biura, jego kształt, rodzaj, miejsce montażu klimatyzatora, stopień nasłonecznienia wnętrza, liczbę znajdujących się w środku sprzętów RTV i AGD, liczbę osób przebywających na co dzień w pomieszczeniu, a tego pozycję i powierzchnię okien. Inna instalacja stosowana jest w małych biurach, a inna w pomieszczeniach typu open space. Do wyboru są urządzenia o różnej mocy chłodniczej. Im większe jest wnętrze, tym silniejszy musi być sprzęt. Spore znaczenie ma nasłonecznienie pomieszczenia i ilość urządzeń RTV i AGD, które się w nim znajdują. One w czasie pracy wytwarzają bowiem ciepło.

 

Jak dobrać klimatyzację do powierzchni biura?

Moc klimatyzatora należy dobrać odpowiednio do powierzchni, na której ma on funkcjonować. Oczywiście nie są to ramy sztywne, gdyż warto mieć na uwadze także i inne czynniki. W przypadku powierzchni 20-30 metrów kwadratowych wystarczające powinno być urządzenie o mocy 2,5 kW. Przy powierzchni 30-40 m2 jest to 3,5 kW, a przy 40-60m2  moc 5,0 kW. W pomieszczeniach liczących więcej niż 90 metrów kwadratowych moc klimatyzacji powinna wynosić 10 kW. Jest to o tyle istotne, że zła decyzja może oznaczać większe koszty eksploatacji. Jeśli w biurze znajdzie się urządzenie o zbyt małej mocy, wydajność klimatyzatora będzie mniejsza. Urządzenie będzie pochłaniać też sporo prądu. Większa konsumpcja energii elektrycznej oznacza oczywiście większe koszty eksploatacji, a czasem nawet skrócenie przydatności samego klimatyzatora.

W pomieszczeniach biurowych świetnie sprawdzają się klimatyzatory split i multisplit. Efektywnie schładzają one nawet duże pomieszczenia. Generują niewielki hałas, są wydajne i kompaktowe. Pod tymi względami znacznie przewyższają  klimatyzatory mobilne. Dodatkowo mogą być efektowne wizualnie. Wiele osób pochodzi do kwestii klimatyzacji w biurze z dystansem. Jednak dzisiaj na rynku dostępne są rozwiązania nowoczesne i klimatyzatory wcale nie muszą generować w czasie pracy dużego hałasu. Wiele z nich pracuje z głośnością poniżej 35 dB. Nie przeszkadzają one w pracy. W razie potrzeby zakupić można zresztą urządzenia jeszcze cichsze (hałas poniżej 16 dB).

Klimatyzacja w biurze koszty

Jakie są koszty klimatyzacji do biura? Wiele zależy od mocy urządzenia i wielkości wnętrza. Jest to jednak zawsze niewielki koszt w porównaniu z komfortem, który daje zamontowana klimatyzacja. Dodatkowo trzeba mieć też na uwadze koszty eksploatacji instalacji. Wymaga one regularnego uzupełniania czynnika chłodzącego (około 100 złotych w skali roku) oraz serwisowania i  odgrzybiania (do 300 złotych rocznie). Klimatyzatory generują ponadto większe zużycie energii elektrycznej.

Jeśli potrzebują Państwo profesjonalnego audytu i wyceny instalacji klimatyzacji w przestrzeni biurowej, zapraszamy do kontaktu.