Klimatyzacja w bloku – którą wybrać, jak ją zamontować i kiedy potrzebne jest pozwolenie
Tytuł
Klimatyzacja w bloku
W Polsce lata są coraz bardziej gorące, co szczególnie uciążliwe jest w dużych miastach. Tam przez gęstą zabudowę ciepło jest o wiele bardziej odczuwalne. Dlatego coraz więcej osób myśli o montażu klimatyzacji w bloku.
Klimatyzacja w bloku – czy warto
Lato w mieszkaniu bywa uciążliwe. Dotyczy to przede wszystkim bloków dobrze ocieplonych i lokali zlokalizowanych od południu czy zachodu. Wówczas warto rozważyć montaż klimatyzacji. To rozwiązanie coraz popularniejsze, ale mieszkańcy budynków wielorodzinnych muszą mieć w tym przypadku na uwadze przepisy określone przez wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię mieszkaniową. Sytuacja jest na ogół do rozwiązania, ale przepisów lekceważyć nie można. Klimatyzacja w bloku pozwala przede wszystkim na schłodzenie mieszkania, ale w okresie przejściowym umożliwia także jego delikatne ogrzanie. To przydatne, gdy centralne ogrzewanie jeszcze nie działa, a na zewnątrz jest zimno. Ponadto filtry zamontowane w klimatyzatorach skutecznie oczyszczają powietrze z filtrów, pyłków, kurzu czy drobnoustrojów chorobotwórczych. Mieszkańcy mogą oddychać czystszym i zdrowszym powietrzem. Ma to duże znaczenie w miastach mocno zanieczyszczonych.
Klimatyzacja w bloku – przepisy i formalności
Przed zakupem klimatyzatora trzeba wiedzieć, jakie możliwości montażu dopuszcza wspólnota czy spółdzielnia. Nie zawsze możliwy jest montaż na elewacji budynku bądź jego dachu. Zazwyczaj klimatyzator umieszczany jest na balkonie. Czasem jednak zamontować go można tylko na podłodze. Zawsze do spółdzielni należy złożyć wniosek (najlepiej z rysunkiem technicznym), w celu uzyskania pisemnej zgody na montaż klimatyzacji. Niekiedy konieczna może być zgoda architekta lub sąsiadów. Klimatyzator może bowiem emitować hałas, który bywa uciążliwy np. nocą.
Trudna sytuacja jest w przypadku budynków zabytkowych. Wówczas specjalne zapytanie skierować należy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Budynki uznane za zabytkowe są bowiem objęte zapisami Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W celu montażu klimatyzacji można zwrócić się do właściwej jednostki w celu wydania zaleceń, które określają, jak należy wykonać pracę i jakich zmian można dokonać w elewacji. Niestety na ogół zakazuje się umieszczenia na takich budynkach klimatyzatorów. Jeśli taka zgoda zostanie wydana, trzeba będzie i tak wiernie odtworzyć pierwotny kształt elewacji. Łatwiej zgodę uzyskać, gdy jednostka zewnętrzna znajdzie się na dachu lub balkonie budynku.
Jak klimatyzacja do mieszkania w bloku?
W mieszkaniach największą popularnością cieszą się klimatyzatory typu split. Składają się one z jednostki zewnętrznej (skraplacza) i jednostki wewnętrznej (parownika). Obie te części są ze sobą połączone. Klimatyzatory split umożliwiają chłodzenie jednego pomieszczenia. Bardziej zaawansowane od nich, ale i zarazem droższe są klimatyzatory typu multi split. W tym przypadku do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się kilka jednostek wewnętrznych. Jeszcze innym rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne. Wykorzystuje się je wówczas, gdy nie można na zewnątrz budynku zamontować jednostki zewnętrznej. Są to urządzenia kompaktowe i mobilne. Wyróżniają się atrakcyjną ceną, chociaż są mniej wydajne niż standardowe klimatyzatory. Pracują również nieco głośniej.
Klimatyzacja w bloku – ile to kosztuje?
Cena montażu klimatyzacji w bloku zależy w praktyce od wielu czynników. Znaczenie ma rodzaj urządzenia, jego jakość czy sposób montażu. Warto też zwrócić uwagę na lokalizację urządzenia, długość instalacji oraz wysokość montażu jednostki zewnętrznej. Przeciętna cena urządzenia wraz z jego montażem w tzw. wariancie podstawowym to koszt około 3500 złotych. Są wprawdzie klimatyzatory tańsze, ale tych raczej trzeba unikać. Mają one bowiem niską wydajność, są głośne i awaryjne. Bywają również drogie w eksploatacji.
Najnowsze komentarze