Klimatyzacja w domu jednorodzinnym – koszty, zalety, możliwości
Klimatyzacja w domu jednorodzinnym – co musisz wiedzieć?
Klimatyzacja przynosi przyjemne, chłodne powietrze w najbardziej upalne dni. Jeszcze stosunkowo niedawno było to rozwiązanie przeznaczone dla najbogatszych osób, dzisiaj na klimatyzację pozwolić może sobie w zasadzie każdy. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji także w domu jednorodzinnym.
Nie należy wierzyć w plotki mówiące o tym, że klimatyzatory pogarszają stan zdrowia domowników. Są to urządzenia naprawdę przydatne kiedy korzysta się z nich w odpowiedni sposób. Nowoczesne klimatyzatory mają zaawansowane możliwości regulacji i można z nich korzystać w sposób w 100% bezpieczny.
Jak działa klimatyzacja?
W przypadku klimatyzacji do wyboru jest całkiem sporo urządzeń, które cechują się różnym stopniem zaawansowania. Działają jednak w podobny sposób. Posiadają agregat, który odpowiada za sprężanie czynnika chłodzącego oraz odprowadzanie powstającego przy tym ciepła oraz zespół parownika, który schładza powietrze pobierane z pomieszczenia. Ponadto coraz częściej urządzenia klimatyzacje oferują możliwość odwrócenia trybu pracy. Działają wtedy jak pompa ciepła i mogą być wykorzystane do dogrzewania pomieszczeń. Najpopularniejsi producenci urządzeń klimatyzacyjnych to zdecydowanie Kasai, Gree, Daikin, LG i MDV.
Jaki klimatyzator do domu wybrać?
W domach jednorodzinnych zastosowanie znajduje kilka rodzajów klimatyzatorów. Najprostsze są modele kompaktowe, które mają funkcję sprężarki i parownika w jednej obudowie. Wydmuchują do pomieszczenia schłodzone powietrze, a ciepłe odprowadzają na zewnątrz budynku. Są to urządzenia dość tanie, ale za to z niewielką moc (2-4,6 kW). W praktyce są więc w stanie wydajnie obsłużyć jedynie mniejsze pomieszczenia. Z drugiej strony są proste w montażu i łatwe w transporcie.
Drugi popularny rodzaj to klimatyzatory typu split, które mają już rozdzielone moduły sprężarki i parownika. Pierwszy element montowany jest na zewnątrz budynku, a drugi w pomieszczeniu, które ma być schładzane. Połączone są one przewodami pozwalającymi na krążenie czynnika chłodzącego. Są to urządzenia o zdecydowanie większej mocy (3-5,1 kW). Estetyczny moduł wewnętrzny umieścić można w zasadzie w każdym miejscu.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także klimatyzatory typu multi-split, które pozwalają na podłączenie do modułu zewnętrznego do 5 jednostek wewnętrznych o mocy łącznej do 12,5 kW. W każdym z pomieszczeń można ustawić wówczas inną temperaturę powietrza.
Klimatyzacja w domu jednorodzinnym koszt
W przypadku montażu klimatyzacji w domu jednorodzinnym podstawowym wydatkiem jest zakup samego klimatyzatora. Najtańsze urządzenia kosztują około 1000 złotych, ale ma ono swoje wady. Za klimatyzator typu split o mocy 3,5 kW zapłacić trzeba co najmniej 1500-2000 złotych, a zakup klimatyzatora typu multisplit to wydatek rzędu 4000 złotych. Są to więc urządzenia zdecydowanie droższe. Mają jednak większą moc i tym samym większe możliwości. Pozwalają także efektywnej ochładzać dom i nie wytwarzają hałasu.
Dodatkowo decydując się na klimatyzację, należy pamiętać, że wymaga ona profesjonalnego montażu (koszt od 1500 do 2000 złotych). Nie można również zapomnieć o wydatkach, które związane są z konserwacją całego systemu czy kosztem wykorzystywanej energii elektrycznej. Przykładowo w pomieszczeniu liczącym 25 metrów kwadratowych urządzenie o mocy chłodniczej 2,5 kW w ciągu jednej godziny pracy generują koszt około 50-60 groszy, w zależności od klasy energetycznej.
Klimatyzacja wymaga też regularnego czyszczenia i konserwacji, w tym uzupełniania czynnika chłodzącego. To o tyle istotne, że skropliny wody i wilgoć sprzyjają rozwojowi pleśni i drobnoustrojów, które są niebezpieczne dla zdrowia. Czyszczenie powinno się przeprowadzać minimum raz na rok i jest to koszt około 180-200 złotych.
Wszystkie te usługi wraz z indywidualną wyceną mogą Państwo uzyskać kontaktując się z nami.
Najnowsze komentarze