Pompy ciepła z klimatyzatorem – czy to dobre rozwiązanie?
Pompy ciepła z klimatyzatorem – to musisz o nich wiedzieć
W najbardziej upalne dni klimatyzacja przyjemnie chłodzi powietrze, a jej funkcje dodatkowe pozwalają na jego filtrowanie. Jednak niektóre klimatyzatory warto wykorzystywać również zimą. Urządzenia tylu split, multisplit oraz VRV z pompą ciepła mogą skutecznie dogrzać mieszkanie lub część domu. To w okresach przejściowych doskonałe rozwiązanie.
Zdecydowana większość urządzeń może działać z powodzeniem przez cały rok. Za sprawą swojej wielofunkcyjności stanowią one alternatywne źródło energii. Popularne klimatyzatory typu split wytwarzają ciepło w obrębie jednego pomieszczenia. Funkcjonują bowiem jak pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Wystarczy przełączyć je na tryb ogrzewania i odwrócić w ten sposób zasadę ich działania. Jednostka zewnętrzna pobiera wówczas ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazuje je do środka za sprawą sprężarki. W tym procesie powietrze jest oczyszczanie z zanieczyszczeń.
Klimatyzatory do dogrzewania najlepiej wykorzystywać wczesną wiosną oraz późną jesienią. W mieszkaniach jest już chłodno, w szczególności wieczorami. Tryb pracy klimatyzatorów warto zmienić wraz z pierwszymi przymrozkami. Im na zewnątrz jest cieplej zimą, tym bardziej opłaca się działanie takich urządzeń. Klimatyzatory zużywają wówczas mniej prądu niż np. grzejniki elektryczne. Są w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę. Nie trzeba wówczas uruchamiać centralnego ogrzewania. Z kolei przy silnych mrozach wykorzystać je można jako wspomaganie standardowego sposobu ogrzewania budynku.
Oczywiście dogrzewanie domu klimatyzatorem podnosi rachunki za prąd, ale i tak jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż w przypadku grzejników elektrycznych. Im zima jest mroźniejsza, tym urządzenia zużywają więcej energii elektrycznej. Dlatego tak duże znaczenie ma sprawdzenie pewnych parametrów już na etapie zakupu klimatyzatorów. Każdy sprzęt ma zakres temperatur, w którym pracuje najlepiej. Nowoczesne urządzenia inwerterowe są coraz bardziej dostosowywane do warunków klimatycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Pracują one z coraz wyższa sprawnością w niższych temperaturach zewnętrznych.
Zazwyczaj ogrzewanie klimatyzatorem jest stosowane jako uzupełniające źródło ciepła. Ma zresztą sporo zalet. Przede wszystkim takie klimatyzatory gwarantują naprawdę wysoki komfort użytkowania. Są one ciche i bezproblemowe w obsłudze. Działają sprawnie i niezawodnie. Dodatkowo ich uruchomienie nie wymaga wykonywania tzw. brudnych czynności. Jak już wspomniano, klimatyzacja z ogrzewaniem jest wydajna. Jednak jej wydajność spada wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Najlepiej, gdy wynosi ona od 0 do -5 stopni Celsjusza. Oczywiście są klimatyzatory, które dobrze radzą sobie przy większych mrozach. Na pewno klimatyzacja z ogrzewaniem to rozwiązanie ekonomiczne. Urządzenia te nie generują bowiem w czasie pracy żadnych spalin. Dodatkowo powietrze jest przy okazji filtrowane, co podnosi jego jakość.
Ogrzewanie klimatyzacją ma sens przede wszystkim w kilku podstawowych przypadkach. Z tego rozwiązania większość osób korzysta wiosną i jesienią, a więc w tzw. okresach przejściowych. Tak dzieje się, gdy pojawiają się chłodniejsze dni, system centralnego ogrzewania już albo jeszcze nie działa. Zimą ogrzewanie klimatyzacją nie jest już tak wydajne, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania gazem czy na paliwa stałe. Warto tutaj zastanowić się nad dostępem do innych źródeł ogrzewania. Piece na gaz czy węgiel są tańsze. Z drugiej strony koszt ogrzewania klimatyzacją jest znacznie niższy niż przy klasycznych grzejnikach elektrycznych. Ponadto warto mieć tu na uwadze komfort użytkowania. Klimatyzatory niekiedy są dość głośne, ale w przypadku najnowszych modeli nie jest to już problem. Dodatkowo ogrzewanie klimatyzacją jest bardzo czyste. Nie wymaga podejmowania żadnych brudnych prac. Uruchamiane jest poprzez jedno kliknięcie pilotem.
Oczywiście już na etapie montażu klimatyzacji, dobrze jest pomyśleć nad urządzeniami z funkcją grzania. Wtedy można mieć w domu jeden system, który jednocześnie chłodzi i grzeje.
Najnowsze komentarze