Tytuł

Serwisowanie klimatyzacji – wszystko co musisz wiedzieć

 

Klimatyzacja to urządzenie, na temat którego narosło wiele mitów. Są osoby, które uważają ją za niezdrową lub nawet szkodliwą. Jednak w praktyce coraz więcej osób montuje w swoich domach i mieszkaniach klimatyzatory. Trudno jest także sobie wyobrazić pracę w biurze, które klimatyzacji nie posiada.

 

Serwisowanie klimatyzacji – dlaczego jest ważny?

O system klimatyzacji trzeba jednak w odpowiedni sposób dbać. Niestety klimatyzatory, które nie są serwisowane wraz z upływem czasu tracą swoje właściwości. Wymagają one regularnego czyszczenia. Jeśli dojdzie do zapchania się filtrów, zanieczyszczenia dostaną się do powietrza, którym oddychamy. W klimatyzatorach znajduje się wilgoć i dlatego na niewymienianych, brudnych filtrach rozwijają się z biegiem czasu groźne dla zdrowia bakterie i grzyby. Fachowiec, który serwisuje sprzęt może na szczęście w porę wychwycić różnego rodzaju usterki i je szybko naprawić. Bez tego dojść może do poważnej awarii urządzenia, której koszty naprawy bywają niekiedy bardzo wysokie.

 

Serwisowanie klimatyzacji – co daje

Serwisowanie klimatyzacji ma ogromne znaczenie. Klimatyzator jest urządzeniem, które odpowiada bowiem nie tylko za obniżanie temperatury w pomieszczeniu, ale i na oczyszczanie czy osuszanie powietrza. Działająca w prawidłowy sposób klimatyzacja skutecznie wyłapuje z powietrza pyłki czy różnorodne mikroorganizmy, co jest dobrym rozwiązaniem dla astmatyków i osób ze skłonnością do alergii. We wnętrzu klimatyzacji gromadzi się wilgoć, ale jej praca polega też na delikatnym osuszaniu powietrza. Wówczas mikroorganizmy mają trudne warunki do rozwoju, a ludziom oddycha się o wiele lepiej. Klimatyzatory, które są zapchane i zanieczyszczone mają gorszą wydajność i sprawiają, że człowiek jest bardziej narażony na różne choroby.

 

Serwisowanie klimatyzacji – na czym polega

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji to podstawa. Do wyboru są różne metody np. metoda chemiczna czy ozonowanie. Wiele osób do zakładu udaje się, gdy pojawia się nieprzyjemny zapach po uruchomieniu klimatyzacji. To sygnał, że do serwisu trzeba udać się jak najszybciej. W tym przypadku bakterie, grzyby czy pleśń w systemie klimatyzacji się już znajdują. Trzeba ją wiec oczyścić. Generalnie jednak warto o tym pomyśleć wcześniej. Eksperci polecają systematyczne serwisowanie klimatyzacji minimum raz na rok.

Co ciekawe, wciąż większość osób klimatyzację uruchamia głównie latem, w upalne dni. Tymczasem wcale tak być nie musi. Klimatyzację warto wykorzystywać o każdej porze roku. Ponadto system, który nie jest uruchamiany przez wiele miesięcy jest o wiele bardziej narażony na zanieczyszczenie i awarie. Warto więc go uruchamiać także zimą.

Serwis klimatyzacji powinien być wykonywany regularnie przez doświadczonych fachowców, którzy dokładnie sprawdzą każdy element systemu. Jeśli usterki są niewielkie, można je zniwelować w zasadzie natychmiast. Oczywiście o wiele lepiej uporać się właśnie z takimi, niewielkimi uszkodzeniami, niż potem radzić sobie z poważną, dużą awarią. Jeśli są Państwo zainteresowani usługą serwisowanie zapraszamy do kontaktu.