Korzyści z korzystania z wentylacji
Zalety wentylacji mechanicznej – dlaczego wentylacja to must have w Twoim domu
Każdy budynek musi mieć swoją wentylację. Jej podstawowym zadaniem jest filtrowanie oraz wymiana zużytego powietrza na świeże, co przy oddychaniu osób znajdujących się w środku jest konieczne. Zaletą wentylacji mechanicznej jest też potrzebna różnego rodzaju sprzętom do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego musi być sprawna.
Wentylacja – do czego służy?
Instalacja wentylacyjna musi znajdować się w każdym obiekcie, aby w środku mogły przebywać się osoby lub znajdować się urządzenia. Popularna wentylacja grawitacyjna (zwana naturalną) uzależniona jest od warunków pogodowych. Latem jest zazwyczaj niewydajna, a zimą może powodować znaczne straty ciepła. W celu dostarczenia do budynku świeżego powietrza, trzeba po prostu otwierać okna. W przeciwnym wypadku w środku rozwinie się wilgoć, a potem pojawi się pleśń czy grzyby. Ponadto nieodpowiednia wentylacja wpływa negatywnie na samopoczucie, a także i zdrowie człowieka. Rozwiązaniem jest tutaj wentylacja mechaniczna, której działanie nie zależy od pogody. W tym przypadku to wentylatory zapewniają prawidłowy przepływ powietrza. Za sprawą filtrowania znika problem nadmiernej wilgoci czy pleśni.
Zalety wentylacji mechanicznej
W praktyce wentylacja mechaniczna ma naprawdę bardzo dużo zalet. Podstawa to przede wszystkim możliwość zaprogramowania sposobu oraz intensywności wymiany powietrza, która dostosowuje się do temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. W ten sposób w budynku można mieć odpowiednią temperaturę i jednocześnie czyste, świeże powietrze. Ponadto za sprawą wentylacji mechanicznej można skutecznie obniżyć koszy zużycia energii w okresie jesienno-zimowym, co wynika z odzyskiwania ciepła. Posiadacze wentylacji mechanicznej nie muszą otwierać okien. To ogranicza ryzyko przeciągów i nie generuje dużego hałasu. Co ciekawe, centralę takiej wentylacji można też wyposażyć w wymiennik ciepła, co zmniejsza koszty ogrzewania. Inwestując w wysokiej klasy wentylację mechaniczną, nie trzeba już budować kominów. Te wymagane są w przypadku wentylacji grawitacyjnej (naturalnej). To pozwala na uniknięcie niepożądanego ciągu wstecznego.
Oczywiście wentylacja mechaniczna ma także i swoje wady. Jest przede wszystkim dość droga w instalacji. W celu zbudowania systemu kanałów, trzeba zakupić cały mechanizm i zamontować właściwe nawiewniki. Wcześniej należy już na etapie budowy przygotować odpowiedni projekt. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że wentylacja mechaniczna wymaga podłączenia do prądu. Bez tego po prostu nie działa. Kolejnym koszem są zamontowane w niej filtry, które wymagają regularnej wymiany (zazwyczaj co 6 miesięcy). Kanały z kolei potrzebują systematycznego czyszczenia. Z drugiej strony budowa systemu wentylacji mechanicznej zwraca się już po kilku latach za sprawą znacznego obniżenia kosztów ogrzewania budynku.
Wentylacja mechaniczna – dlaczego warto ja mieć?
Wentylacja mechaniczna w przeciwieństwie do wentylacji naturalnej, przez cały czas zapewnia dostęp świeżego powietrza do pomieszczeń. Aktualne warunki pogodowe nie mają większego znaczenia. Dodatkowo odprowadza ona zużyte powietrze na zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna nie jest wydajna latem, a zimą powodować może niestety wspomniane już straty ciepła. Stąd też coraz częściej stawia się właśnie na wentylację mechaniczną. W tym przypadku pogodą nie trzeba się przejmować, bo przepływ powietrza zapewniają same wentylatory. Nie ma ryzyka zawilgocenia pomieszczeń czy rozwinięcia się pleśni. Poprawia się samopoczucie domowników. Oprócz tego system wentylacji mechanicznej wyposażyć można w wymiennik ciepła, co w dużej mierze obniża koszty eksploatacji instalacji.
Standardowa wentylacja mechaniczna składa się z systemu przewodów nawiewnych i wywiewnych. To za ich pomocą do środka trafia powietrze świeże, a na zewnątrz odprowadzane jest powietrze zużycie. Centrala zawiera z kolei wentylatory, które są wprawiane w ruch przez powietrze i powodują jego obieg w systemie. Co ciekawe, intensywność tego procesu można dopasować do swoich potrzeb. Centralę warto wyposażyć w wymiennik ciepła, aby korzystać także z rekuperacji.
Najnowsze komentarze