Pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Pompy ciepła są urządzeniami cieszącymi się coraz większą popularnością. Cechują je bowiem niski koszt eksploatacji i wysoką wydajnością pracy. Są to także urządzenia przyjazne dla środowiska . Obecnie do wyboru jest kilka rodzajów pomp ciepła dla domów jednorodzinnych i nie tylko. Zasada ich działania jest jednak podobna.

Pompy ciepła wykorzystują energię pozyskiwaną z dolnego źródła i oddają ją do źródła górnego. Dolnym źródłem energii w tym przypadku jest powietrze, woda bądź glikol. Tym samym pompa ciepła pobiera energię z dolnego źródła i wykorzystuje ją potem do ogrzania wody, a więc źródła górnego. Kluczowe znaczenie ma tutaj czynnik roboczy znajdujący się w szczelnym układzie.

Pompa ciepła w pierwszym etapie swojej pracy pobiera i przekazuje ciepło z dolnego źródła. Odpowiada za to parownik. Potem czynnik ten trafia do sprężarki. Podnoszona jest jego temperatura i ciśnienie. Skraplacz przejmuje czynnik już w postaci gazowej. To wówczas energia cieplna jest oddawana do źródła górnego. Następuje także skroplenie czynnika roboczego. Po przejściu przez zawór rozprężny, wraca on do parownika. Cały proces ulega powtórzeniu w sposób ciągły. Pobierana jest przy tym niewielka ilość energii elektrycznej.

Obecnie na rynku wykorzystywane są pompy ciepła gruntowe (pompy typu solanka-woda), pompy ciepła wodne (pompy typu woda-woda) oraz pompy ciepła powietrzne (pompy ciepła typu powietrze-woda). Różnią się one typem dolnego źródła ciepła. Każda ma swoje wady i zalety. Pompy gruntowe i wodne są bardzo skuteczne, ale dość skomplikowane w budowie. W przypadku pomp powietrznych jest odwrotnie.

Eksperci wyliczyli, że roczne koszty ogrzewania budynku instalacją z pomocą ciepła wynoszą 1500-2000 złotych. Dotyczy to domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych z przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej. Dla porównania koszt ogrzewania takiego samego budynku za pomocą instalacji gazowej to 3000 złotych. W przypadku energii elektrycznej jest to aż 6000 złotych. Dodatkowo wyliczenia w przypadku pompy ciepła obejmują również koszt prądu, który jest zużywany przez pompy górnego i dolnego źródła oraz przez grzałki elektryczne. Warto zdecydować się w przypadku na dwutaryfowe rozliczanie zużycia energii elektrycznej. Wówczas opłaty są niższe. Co ciekawe, pompa może nie tylko ogrzewać, ale i chłodzić budynek latem. Robi to o wiele taniej niż instalacja klimatyzacyjna.

Oczywiście najpierw poczynić trzeba pewne inwestycje. Jeszcze kilka lat temu firmy instalujące pompy ciepła oczekiwały 70-80 tysięcy złotych. Dzisiaj jest to średnio 30-40 tysięcy złotych. Na pompę o mocy 7-10 kW przypadka 20000 złotych, na zasobnik ciepłej wody użytkowej 2000-6000 złotych, a na dolne źródło 15000 złotych. Nie trzeba w tym przypadku budować kotłowni czy komina spalinowego, bo nie wytwarzane są żadne spaliny. Warto pamiętać o tym, że technologia pomp ciepła sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Stosuje się ją również tam, gdzie połączenie gazowe miałoby kilkaset metrów. Wówczas sumaryczne koszty układ grzewczego z pompą ciepła wcale nie są wysokie w porównaniu z systemem z kotłem na gaz. Sama instalacja gazowa wymaga wykonania przyłącza za 10-12 tysięcy złotych, a do tego dochodzi koszt komina spalinowego (do 4 tysięcy złotych). Oczywiście dodatkowo potrzebny jest kocioł grzewczy i niekiedy zasobnik ciepłej wody użytkowej – kolejne 5-12 tysięcy złotych.

Pompa ciepła to świetny sposób na ogrzewanie domu jednorodzinnego i to z wielu powodów. Przede wszystkim tego typu urządzenia powodują znaczne obniżenie rachunków za energię. Nie wydzielają one żadnych zanieczyszczeń i są w 100% bezpieczne  w użytkowaniu. Z uwagi na budowę i wykorzystane technologie, nowoczesne pompy ciepła są w zasadzie urządzeniami bezobsługowymi. Pracują w sposób cichy i czysty, dlatego można je zainstalować w niemal każdym miejsce. Świetnie sprawdzają się w warunkach domowych, ale wykorzystywane są coraz częściej także w obiektach użyteczności publicznej czy budynkach komercyjnych.