Z czego składa się wentylacja mechaniczna?

Obecnie w budynkach często znajduje się wydajna instalacja wentylacyjna i to niezależnie od ich charakteru. Może być to dom jednorodzinny, biurowiec czy zakład przemysłowy. Taki system zapewnia stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach. Wyciąga z nich powietrze zanieczyszczone i wprowadza powietrze świeże. Dodatkowo za sprawą specjalnego wymiennika ciepła maleją koszty ogrzewania. Wentylacja mechaniczna znana również jako rekuperacja zbudowana jest z wielu różnych elementów.

 

Zalety wentylacji mechanicznej

Rekuperacja ma sporo zalet. Przede wszystkim odzysk ciepła wiąże się z dużymi oszczędnościami na ogrzewaniu. Sięgają one nawet 50%. Wentylacja mechaniczna pozwala ponadto na stałą i niezależną od czynników pogodowych wymianę powietrza w pomieszczeniach budynku. Wysoki komfort klimatyczny przekłada się oczywiście na lepsze samopoczucie i zdrowie. Odbywa się też filtracja powietrza nawiewanego. To wpływa na ograniczenie do zupełnego minimum ekspozycji na alergeny i zanieczyszczenia o charakterze smogowym. Oprócz tego nowoczesna rekuperacja oznacza też spore oszczędności na kosztach inwestycji w pompę ciepłą.

 

Z czego składa się wentylacja mechaniczna

Klasyczny system wentylacji mechanicznej zbudowany jest z kilku podstawowych elementów. Centralne miejsce zajmuje centrala wentylacyjna. Jest to urządzenie, które pozwala na dokładne sterowanie instalacją np. na kontrolowanie filtrów, schładzanie powietrza lub jego ogrzewanie. Wybierając system do domu jednorodzinnego warto zwrócić uwagę na ciężar, poziom generowanego hałasu i odzysku ciepła, stopień zużycia energii elektrycznej czy koszty filtrów i ich dostępność. Duże znaczenie ma też jakość wykonania samych wentylatorów. W praktyce jedynie produkty renomowanych marek niezawodnie pracują przez długie lata. Centrala ustawiana jest zazwyczaj w piwnicy lub na poddaszu, rzadziej w pomieszczeniu gospodarczym.

Z czego jeszcze składa się wentylacja mechaniczna? Czerpnia to element, którego zadaniem jest zasysanie świeżego powietrza do środka budynku. Zbudowana jest z kratki zewnętrznej, skrzynki rozprężnej i kołnierza, który służy do podłączenia kanału. Zazwyczaj wykonana jest z aluminium bądź blachy ocynkowanej. Montuje się ją do ściany zewnętrznej, ale z daleka od okien. Wyrzutnia to z kolei konstrukcja, która odpowiada za usuwanie powietrza zużytego na zewnątrz obiektu. Montowana jest najczęściej w ścianie zewnętrznej.

Minimalna odległość między wyrzutnią i czerpnią to 150 cm. Duże znaczenie mają ponadto kanały wentylacyjne główne, które dochodzą do centrali oraz odgałęźne, które muszą być w dodatkowy sposób izolowane. Sposób ich prowadzenia bywa różny, chociaż niewskazane są zbyt ostre łuki. Kluczowa jest ich średnica, którą dobrać należy odpowiednio do wielkości strumienia przepływającego powietrza. Zdecydowana większość kanałów znajduje się na ogół na poddaszu. Nawiewniki to elementy, które pozwalają na sterowanie ilością powietrza nawiewanego do budynku. Montowane są w suficie sypialni, salonu, gabinetu, a więc tam, gdzie napływ świeżego powietrza jest potrzebny. Na końcu trzeba wspomnieć o wywiewnikach, które konstrukcyjnie przypominają nawiewniki. Są jednak instalowane  w łazienkach, kuchniach, garderobach i pomieszczeniach gospodarczych.

 

Zalety wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna wywiewna pozwala na regulację intensywności wymiany powietrza na skutek odpowiedniego ustawienia wentylatora bądź przymykanie i otwieranie kratek nawiewnych. Zapewnia skuteczny wywiew. W tym przypadku nie trzeba budować kominów wentylacyjnych. Wentylacji mechanicznej nie stosuje się jednak w budynkach z kominkami czy gazowymi podgrzewaczami wody. Jest ona bardziej skuteczna i tańsza niż wentylacja grawitacyjna. Pod tym względem najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem. W tym przypadku usuwanie i napływanie powietrza odbywa  się w sposób wymuszony, kontrolowany. Można też odzyskać ciepło z usuwanego powietrza wentylacyjnego.